مگنت پرینتر چیست ، غلطک مگنت در پرینتر و عملکرد آن

  1. مگنت پرینتر چیست ، غلطک مگنت در پرینترهای لیزری

غلطک مگنت پرینتر یا مگنت رولر یا غلطک دولوپر قطعه ای از کارتریج پرینتر است که نقش مهمی در عملیات چاپ ایفا می کند. غلطک مگنت فقط در پرینترهای لیزری وجود دارد.

معمولا پرینترها از یک مخزن رنگ استفاده می کنند که اصطلاحاً کارتریج یا تونر کارتریج نامیده می شود.

 کارتریج پرینتر علاوه بر نگهداری از پودر یا رنگ مورد نیاز پرینتر، شامل قطعاتی است که هر کدام از این قطعات عملکرد خاصی در عملیات چاپ ایفا می کنند. یکی از این قطعات غلطک مگنت است.  

غلطک مگنت روی مخزن اصلی کارتریج قرار گرفته است و هنگام شارژ کارتریج با آن سروکار خواهید داشت.

ساختار رول مگنت پرینتر

غلطک مگنت روی مخزن اصلی کارتریج قرار گرفته است و به شکل یک لوله فلزی می باشد که داخل آن یک شافت یا مغزی آهنربای قرار گرفته است. البته این شافت فلزی ممکن است در بعضی مدل ها وجود نداشته باشد.

 شافت مگنت آهنربا بوده و اگر آن را به صورت فرضی به شکل طولی نصف کنیم یک سمت آن قطب مثبت و سمت دیگر آن قطب منفی می باشد.

پیشنهاد:

شارژ کارتریج پرینتر را به صورت کاملا ساده و اصولی به عنوان یک شغل پاره وقت یاد بگیرید! بیشتر بدانید…

 عملکرد مگنت و نقش آن در پرینتر لیزری

 همانگونه که اشاره شد مگنت خاصیت آهنربایی دارد و یک سمت آن قطب مثبت و سمت دیگر آن قطب منفی می باشد. کارتریج در پرینترهای لیزری معمولا شامل دو قسمت مخزن اصلی و مخزن ضایعات تونر می باشد.

غلطک مگنت یا همان غلطک دولوپر روی مخزن اصلی قرار می گیرد و با چرخش خود پودر یا تونر که همان ماده رنگی داخل مخزن اصلی می باشد را از داخل مخزن به بیرون و به سمت درام هدایت می‌کند.

به عبارت دیگر می توان گفت نقش غلطک مگنت خارج کردن پودر از داخل مخزن و انتقال آن به سطح در آن می باشد.

انواع مگنت پرینتر

غلطک مگنت یا غلطک دولوپر در همه پرینترهای لیزری وجود دارد اما ممکن است شکل و جنس آن متفاوت باشد اما به صورت کلی همه مگنت ها عملکرد مشابهی دارند.

در پرینترهای سامسونگ مگنت ساختاری متفاوت نسبت به مگنت پرینترهای اچ پی و کانن دارد. در برخی پرینترهای جدید شرکت سامسونگ، مگنت شبیه یک لوله توخالی بوده و مغزی یا شافت آهنربایی ندارد.

مدل های دیگری از پرینترهای سامسونگ مگنتی متفاوت دارند. شافتی فلزی که اطراف آن توسط ماده ای شبیه پلاستیک فشرده یا فوم پوشانده شده است. این ساختار دقیقا شبیه مگنت پرینترهای لیزری شرکت برادر می باشد.

مگنت در پرینترهای اچ پی و کانن دارای شافت آهنربایی می باشد که داخل لوله ای فلزی قرار گرفته است. این شافت ثابت بوده و لوله رویی به واسطه یک چرخ دنده می چرخد.

خرابی مگنت و زمان تعویض آن

غلطک مگنت در دو طرف خود دارای بوش های پلاستیکی می باشد که این بوش ها عملیات چرخش مگنت را تسهیل می کنند و همچنین به عنوان یک عایق برای سطح مگنت عمل می کنند. برخی مواقع این بوش ها خراب می شوند و نیاز به تعویض دارند.

کثیف شدن رویه مگنت و یا خط و خش های روی آن در صورتی که با سرویس مگنت از بین نرود می تواند باعث افت کیفیت چاپ گردد و در این صورت این قطعه بایستی تعویض شود.

کاهش خاصیت مغناطیسی مگنت باعث کاهش کارایی آن می شود که در این مواقع نیز بایستی تعویض گردد.

سرویس کردن غلطک مگنت

سرویس کردن مگنت عبارت است از انجام کارهایی که می تواند عملکرد مگنت کارکرده را افزایش داده و زمان تعویض آن را به تعویق اندازد. برای سرویس کردن مگنت می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 غلطک مگنت را می توانید توسط الکل و تکه ای پنبه تمیز کنید تمیز کردن مگنت می تواند تاثیر بسیار خوبی روی کیفیت چاپ داشته باشد.

در مواردی ممکن است آلودگی ها طوری به سطح مگنت چسبیده باشد که با الکل تمیز نشود. در این مواقع می توان از مقداری تونر ضعیف استفاده کرد.

انتهای غلطک مگنت چرخ دنده ای وجود دارد که کار چرخش مگنت را انجام می دهد. شاید بهتر باشد با مقداری گریس سفید چرخش آن را تسهیل نمایید.

همچنین ببینید:

کتاب آموزش شارژ کارتریج پرینتر

آموزش صفر تا صد شارژ کارتریج پرینتر مخصوص بازار کار

4.2/5 - (5 امتیاز)

3 نظر در “مگنت پرینتر چیست ، غلطک مگنت در پرینتر و عملکرد آن”

  1. متشکرم من معلمم و از این نوشته برای جواب هنرجویم استفاده کردم نمی دونم میشه اشتراک گذاشت یا نه

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد فروشگاه
اسکرول به بالا
مشاوره و خرید پرینتر